Zvláštní postavení mezi
dřevěnými oleji


Dubrava Česká řeší všechny nejdůležitější úkoly ochrany a povrchové úpravy dřeva v sauně: silný vodoodpudivost (lotosový efekt), odolnost proti opotřebení, ušlechtilý vzhled, žádný zápach a žádné výpary ve vzduchu ani při zahřátí.

LOTUSOVÝ EFEKT

Když voda dřevo
absolutně nezvlhčí


Přírodní oleje reagují odlišně na kapalnou vodu. Čím více kyslíku obsahuje olejový povlak, tím lépe je smáčen vodou, tím méně je voděodolný a tím horší chrání strom před vodou. Kyslík vstupuje do oleje ze vzduchu během jeho sušení - oxidační polymerace. Filmy z lněného semene a jiných olejů proto dobře neodpuzují vodu.

Tungový olej je jediný přírodní olej, který schne prostřednictvím neoxidačního polymeračního mechanismu, tj. bez kyslíku. Z tohoto důvodu je složení povlaku z tungového oleje téměř totožné s kapalným olejem - neabsorbuje kyslík ze vzduchu a neobsahuje ho. Díky tomu získává povlak nejvýraznější vodoodpudivé vlastnosti.

Nejsilnější ochranu proti vodě proto poskytuje tungový olej.

Karnaubský vosk významně zvyšuje vodoodpudivost a poskytuje nejen vodoodpudivé, ale superhydrofobní vlastnosti - lotosový efekt, kdy voda prostě není schopna zůstat na povrchu.

ODOLNOST VŮČI TEPLU

Nejvíce odolný
vůči olejům a voskům


Včelí vosk je špatně vhodný pro ošetření parní lázní kvůli nízké teplotě tání. Ve vyhřívané sauně se roztaví a je zdrojem znečištění. Proto se povlak včelího vosku rychle rozpadá a již nechrání dřevo.

Karnaubský vosk má teplotu tání o 40-45 °C vyšší než včelí vosk, a proto se ve vytápěné parní místnosti neroztaví.

V kombinaci s tungovým olejem tvoří karnaubský vosk téměř netěsný, tepelně odolný povlak, jehož vlastnosti se při zahřívání a chlazení nemění.

BIOLOGICKÁ OCHRANA

Dvojitá ochrana
proti rozpadu
bez antiseptik

Dřevitá houba se vyvíjí pouze ve vlhkém dřevě. Superhydrofobní vlastnosti povrchu vylučují pronikání vlhkosti do dřeva, což znemožňuje vývoj plísní.

Další účinný účinek poskytují baktericidní jemně mleté ​​minerály obsažené v receptu Dubrava Česká.

Oba faktory zabraňují vzniku a rozvoji plísní ve dřevě v parní lázni bez použití umělých chemikálií.


Superhydrofobní
povrch

Baktericidní
minerály
ODOLNOST VŮČI ODOLNOSTI

Odolnost proti opotřebení, nejvyšší mezi
přírodními povlaky


Tungový olej a karnaubský vosk tvoří nejtvrdší a nejodolnější povlak ze všech přírodních produktů. Tvrdost Shore D karnaubského vosku 82 jednotek.

Povlak vařeného tungového oleje a karnaubského vosku má ještě vyšší tvrdost - více než 100 Shore D. Podle ISO 7784 je odolnost povlaku proti opotřebení klasifikována jako velmi vysoká.

NULOVÁ EMISE

Nulové emise
těkavých chemikálií


Nulové chemické emise (bez VOC) Dubrava Česká je nejvyšší úrovní ohleduplnosti k životnímu prostředí a zajišťuje, že se do okolního ovzduší neuvolňují žádné složky nátěru.

Takový povlak nepoškodí ani děti, a to ani při vysokých teplotách v místnosti, bez ohledu na dobu pobytu v ní.